דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
עברית | العربية | English  | Español
מכון מופת

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​המרצים המוזמנים


עלית אולשטיין פרופ' עלית אולשטיין היא פרופסור אמריטה לחינוך לשוני בבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית. פרופ' אולשטיין לימדה יותר מעשרים שנה באוניברסיטת תל-אביב, ובשנים 1992-1990 היא הייתה דקנית בית הספר לחינוך. משנת 1992 היא עובדת באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנים 1997-1992 היא ניהלה את המכון לחקר הטיפוח בחינוך, ומאז היא ממשיכה לשמש חוקרת בכירה במכון. פרופ' אולשטיין גם עמדה בראש הקתדרה בחקר החינוך על שם לואי ואַן וולנס. תחומי מחקרה העיקריים הם רכישת שפה שנייה, דו-לשוניות, שחיקה לשונית והוראת הקריאה.
שמואל בולצקי פרופ' שמואל בולוצקי הוא פרופסור מן המניין בחוג ללימודי היהדות והמזרח התיכון באוניברסיטת מסצ'וסטס, אמהרסט, ארצות הברית. הוא שירת בעבר כראש החוג, וכיום הוא מרכז בו את לימודי העברית. הוא מכהן גם כעוזר הדקן לייעוץ לסטודנטים בפקולטה למדעי הרוח והאמנויות. פרופ' בולוצקי כיהן בעבר כנשיא ארגון הפרופסורים לעברית בארצות הברית ,(NAPH) ובמשך שנים רבות הוא חבר בוועדה המארגנת של הכינוס השנתי הבין-לאומי של הארגון. הוא משמש גם כמשנה למְנהֵל לענייני עברית של מרכז המשאבים האמריקני הלאומי לשפות המזרח התיכון וכחבר במועצה ללשון העברית באמריקה הצפונית. הוא נמנה עם חבר העורכים של כמה כתבי עת ופרסומים אחרים הקשורים ללשון העברית וללימודי יהדות, ובוועדות הערכה של חוגים ומגמות לעברית וללשונות שמיות בארצות הברית ובישראל. פרופ' בולוצקי חוקר את הפונולוגיה והמורפולוגיה בכלל ושל העברית החדשה בפרט ופרסם ספרים ומאמרים בנושאים אלו. הוא עוסק גם ביישום מתודולוגיה בלשנית להוראת העברית כשפה זרה ובבניית מאגרי לשון למחקר בלשני.
גבריאל בירנבאום ד"ר גבריאל בירנבאום הוא חוקר בכיר באקדמיה ללשון העברית וחבר מערכת המילון ההיסטורי. תחום מחקרו העיקרי הוא לשון חז"ל, והוא מחברו של הספר "לשון המשנה בגניזת קהיר" (תשס"ח). הוא הרצה שנים רבות במחלקה ללשון העברית באוניברסיטת בר-אילן, ולימד גם קורסים להבעה עברית וקורסי אולפן. בשנים תשנ"ב-תשנ"ט היה המזכיר המדעי של האקדמיה ללשון העברית, ועסק גם בחקר הנורמטיביזם בעברית.
ורדית רינגוולד פרופ' ורדית רינגוולד היא פרופסור מחקר במידלברי קולג' בוורמונט, קונטיקט, ועומדת בראש המכון לקידום השפה העברית של אוניברסיטת ברנדייס ומידלברי קולג', שהקימה עם עמיתים בשנת 2007. המכון מפרסם תכניות לימודים וחומרי למידה להוראת עברית לסטודנטים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים ומסייע במחקר על הוראת עברית כשפה שנייה. בתפקידה הקודם עמדה פרופ' רינגוולד שנים רבות בראש המחלקה להוראת עברית באוניברסיטת ברנדייס. במסגרת זו יזמה ופיתחה עם עמיתים את "גישת המיומנויות" להוראת עברית כשפה שנייה, תכנית שמלווה בספרי לימוד, בחומרי למידה ובכלי הערכה. המועצה האמריקנית להוראת שפות זרות הכירה בגישה ומצאה אותה מתאימה להוראת שפות נוספות.
אורה (רודריג) שורצולד פרופ' אורה (רודריג) שורצולד היא פרופסור אמריטה באוניברסיטת בר-אילן. במשך שנים לימדה, ועדיין מלמדת, במחלקה ללשון העברית וללשונות שמיות. היא חברה באקדמיה ללשון העברית, הייתה נשיאת החוג הישראלי לבלשנות במשך שש שנים ונשיאת האגודה הישראלית לחקר שפה וחברה במשך שלוש שנים. היא הייתה חברה בוועדת המקצוע לשון עברית של משרד החינוך שנים רבות ועמדה בראש הוועדה כעשר שנים. היא חוקרת העברית החדשה והלדינו (הספרדית היהודית) ופרסמה ספרים ומאמרים בנושאים אלו.

על הכינוס

הכינוס יתמקד בסוגיות בהוראת העברית כשפה נוספת לאוכלוסיות מגוונות בארץ ובעולם ובאתגרים שהן מציבות למורים, למורי מורים, לחוקרים, לאנשי חינוך ולמעצבי מדיניות.

מזכירות הכינוס

מכון מופ"ת, ת"ד 48538 תל אביב, מיקוד 61484
טלפון: 972-3-6901488/438
פקס: 972-3-6988618
דוא"ל: ivrit2015@macam.ac.il

תאריכים חשובים

מפגשי הדרכה מונחית למשתתפי הכינוס:
מיום ראשון, י' באדר תשע"ה, 1 במארס 2015

לקבלת עדכונים

כל הזכויות שמורות למכון מופ"ת 2015