דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
עברית | العربية | English  | Español
מכון מופת

ה​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​וועדה האקדמית

הוועדה האקדמית היא הגוף האחראי לקביעת מדיניות הכינוס, תכניו, מבנהו, אופני הגשת ההצעות והערכתן. חברי הוועדה נבחרו בשל מומחיותם, תפקידם וניסיונם בתחום הדעת של הכינוס ובניהול פעילות בין-לאומית.

חברי הוועדה:

לובה חרלפ פרופ' לובה חרל"פ היא חוקרת בתחומי תורת הלשון העברית בימי הביניים (בזרם הרבני ובזרם הקראי), פרשנות פילולוגית, בלשנות הטקסט (במיוחד טקסטים מסורתיים) והוראת עברית כשפה זרה. עד כה פרסמה שני ספרים: תורת הלשון של רבי אברהם אבן-עזרא – מסורת וחידוש, הוצאת הספרים של אוניברסיטת בן-גוריון, באר שבע תשנ"ט; ס​ובב תורה – פשט פרשנות ומשמעות בפרשות השבוע ובמגילות, מכללת ליפשיץ, ירושלים תשס"ח, וכן עשרות מאמרים מדעיים בארץ ובעולם. בעבר הייתה חברת סגל המחלקה ללשון העברית וראש היחידה להבעה עברית ואולפן באוניברסיטת בר-אילן. בשנים האחרונות היא המשנה לעניינים אקדמיים במכללה האקדמית לחינוך ע"ש ליפשיץ בירושלים, ראש המרכז ללימודי הטקסט שעל יד המכללה ומרצה בבית הספר ללימודים מתקדמים במכללת הרצוג בירושלים. פרופ' חרל"פ חברה באגודות מקצועיות בארץ ובעולם, ועורכת כתב העת העברית באקדמיה ללשון העברית.
שמואל בולצקי פרופ' שמואל בולוצקי מכהן כפרופסור מן המניין באוניברסיטת מסצ'וסטס אמהרסט, ארצות הברית, בחוג ללימודי יהדות והמזרח התיכון. הוא שירת בעבר כראש החוג, ומרכז בו את לימודי העברית. תואר הדוקטור שלו, בבלשנות, הוא מאוניברסיטת אילינוי אורבנה (1972). תחומי מחקריו הם בפונולוגיה (מערכות ההגאים בשפות) ומורפולוגיה (תצורת מילים) בכלל, ובפונולוגיה ומורפולוגיה של העברית החדשה בפרט. הוא עוסק גם ביישום מתודולוגיה בלשנית להוראת העברית כשפה זרה, ובבניית מאגרי לשון ושימוש בהם במחקר בלשני. פרופסור בולוצקי כיהן בעבר כנשיא ארגון הפרופסורים לעברית בארצות הברית (NAPH), ובמשך שנים רבות משרת בוועדה המארגנת של הכינוס השנתי הבין-לאומי של הארגון. הוא משמש גם כמשנה למְנהֵל לענייני עברית של מרכז המשאבים האמריקני הלאומי לשפות המזרח התיכון, וכחבר במועצה ללשון העברית באמריקה הצפונית. כן שירת או משרת בחבר העורכים של כמה כתבי עת ופרסומים אחרים הקשורים ללשון העברית וללימודי יהדות, ובוועדות הערכה של חוגים ומגמות לעברית וללשונות שמיות בארצות הברית ובישראל. פרסומיו העיקריים (נוסף למאמרים רבים ולפרקים בספרים העוסקים בלשון עברית, וליותר ממאה הרצאות בכנסים מקצועיים): מדידת פרודוקטיביות בתצורת מילים בעברית ישראלית (בריל 2009), 501 פעלים בעברית (בארונס 1996, מהדורה שנייה 2007), וכן (עם עדנה קופין) דקדוק של עברית מודרנית (קיימברידג' 2005).
אורה (רודריג) שורצולד פרופ' אורה (רודריג) שורצולד היא פרופסור אמריטה באוניברסיטת בר-אילן. במשך שנים לימדה, ועדיין מלמדת, במחלקה ללשון העברית וללשונות שמיות. היא חברה באקדמיה ללשון העברית, הייתה נשיאת החוג הישראלי לבלשנות במשך שש שנים, ונשיאת האגודה הישראלית לחקר שפה וחברה במשך שלוש שנים. הייתה חברה בוועדת המקצוע לשון עברית של משרד החינוך שנים רבות, ועמדה בראש הוועדה כעשר שנים. היא חוקרת העברית החדשה והלדינו (הספרדית היהודית) ופרסמה ספרים ומאמרים בנושאים אלו.
אורלי אלבק ד"ר אורלי אלבק נולדה בישראל בעיר רמת-גן. לאחר סיום לימודיה בבית הספר התיכון בשנת 1977 היא התגייסה לצבא. בשנה הראשונה היא שירתה כמורה חיילת, ולאחר מכן עברה ליחידת מחשבים. למדה תכנות מחשבים ושירתה במרכז המחשוב של יחידת כוח אדם. במקביל לשירות הצבאי היא התחילה את לימודיה בלשון עברית ובמדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן. לאחר השחרור מהצבא היא עבדה כתכניתנית מחשבים בפרויקט השו"ת של אוניברסיטת בר-אילן, והייתה אחראית למערכת העיבוד הדקדוקי של הפרויקט. בסיום הלימודים לתואר ראשון היא המשיכה במסלול ישיר לתואר שלישי. עבודת המחקר שלה עסקה בפיתוח שיטה פורמלית לקריאה רצופה של טקסט עברי בלתי מנוקד. אורלי אלבק קיבלה את התואר השלישי בשנת 1993. בשנה זו היא נסעה עם משפחתה ללוס אנג'לס שבקליפורנייה למשך שלוש שנים וחצי. בתקופה זו לימדה עברית בתיכון Yula ובמסגרות פרטיות. בשנת 1996 שבה עם משפחתה לארץ. לאחר שובה היא לימדה לשון עברית במכללות להכשרת מורים. בחמש עשרה השנים האחרונות היא עובדת באקדמיה ללשון העברית, תחילה כמזכירה מדעית, ובשנים האחרונות כמרכזת מערך ההשתלמויות של האקדמיה. בשנים האחרונות היא לימדה תחביר עברי בתכנית לעורכי לשון, והיא נמנית עם צוות פיתוח של תכנית מתוקשבת למורים לעברית כשפה שנייה וגם עם חברי הוועדה האקדמית של הכינוס 'עברית בקוונה תחילה'.
האני מוסא ד"ר האני מוסא משמש מפקח מרכז (מפמ"ר) במשרד החינוך על הוראת העברית בבתי ספר ערביים במשך חמש עשרה שנים, ועובד כמרצה לעברית במכללה האקדמית הערבית בחיפה.
את התואר דוקטור קיבל מן האוניברסיטה העברית בירושלים על מחקרו בתחום הספרות העממית. ד"ר האני מוסא לימד בחוג לפולקלור יהודי והשוואתי באוניברסיטה העברית במשך שנים רבות. בין השאר לימד קורסים בתחום חקר הפתגם וחקר הסיפור העממי הערבי. הוא זוכה מלגת האקדמיה ללשון הערבית לכתיבת מחקר בתחום הפולקלור של ערביי ישראל.
ד"ר האני מוסא היה במשך שנים רבות מחנך ומורה ללשון עברית ולספרותה בבתי ספר תיכוניים ערביים. הוא מחברם של ספרי הלימוד פרקים בשירה העברית וקשת להבנת הנקרא, וכן ספרי ילדים ובהם: הספרייה הגדולה של אבא והטיול להר ואגדת הגמל. הוא יזם ופיתח את אתרי האינטרנט להוראת העברית אצטבא ומרזב, הזוכים להיענות רבה מצד מורים להוראת העברית ברחבי הארץ ומקיימים עמם דיאלוג פורה.
רחל נפרסטקבשנת 1975 החלה רחל נפרסטק לעסוק בהוראה טיפולית, ניהלה בית ספר מיוחד, ושימשה מרכזת ארצית של בתי ספר תהיל"ה של תנועת 'אמונה'.
החל בשנת 1991 עוסקת בהוראת עברית כשפה שנייה במסגרות שונות. החל בשנת 1992 מלמדת עברית כשפה שנייה באוניברסיטת בר-אילן. ריכזה את תכנית ההתמחות להוראת העברית כשפה שנייה באוניברסיטה. העבירה השתלמויות מורים בהוראת העברית כשפה שנייה במשרד החינוך, ומעבירה סדנאות מתוקשבות בהוראת העברית ובכתיבה יוצרת במכון מופ"ת.
נוסף לכך עסקה כחמש עשרה שנים בכתיבה עיתונאית (בעיתון יומי ובמקומון) וערכה את העיתון של עמותת 'טל חיים'. נמנתה עם מקימי אתר היצירה המתוקשב ביכורים וניהלה אותו בשנותיו הראשונות. רחל כותבת שירה ופרוזה וחברה באגודת הסופרים ובאקו"ם.
מיכל גולן ד"ר מיכל גולן היא ראש מכון מופ"ת – בית ספר למחקר ולפיתוח תכניות בהכשרת עובדי חינוך והוראה במכללות להכשרת מורים. לשעבר מחנכת בגיל הרך ובבית הספר היסודי. כיהנה כראש המסלול להכשרת מחנכים לגיל הרך וכדקנית הפקולטה לחינוך במכללה האקדמית לחינוך אורנים. עסקה בהוראה ובהדרכת מערכות חינוך בגיל הרך. מלמדת וחוקרת בנושאים של ניהול מערכות חינוך, אתיקה והתפתחות מקצועית. פעילה בארגון האירופי להכשרת מורים, ATEE. עבדה מטעם המחלקה לשיתוף פעולה בין-לאומי במשרד החוץ (מש"ב) בהדרכת מערכות חינוך במדינות דרום-מזרח אסיה.
חברה בעמותת שב"ט (שותפות למען בטיחות בטיפול). כותבת ומרצה בפני צוותים רפואיים בנושאים של יחסי הגומלין בין מטפלים ובני משפחותיהם.
עינת גוברמן ד"ר עינת גוברמן – משנה לראש רשות המחקר במכון מופ"ת. מרצה במכללה לחינוך ע"ש דוד ילין ובחוג לחינוך באוניברסיטה העברית. כיהנה בעבר כראש החוג לפסיכולוגיה וכיו"ר יחידת המחקר במכללה לחינוך ע"ש דוד ילין, וכיו"ר ועדת המחקר הבין-מכללתית במכון מופ"ת. מלמדת וחוקרת נושאים בהתפתחות קוגניטיבית בגיל הרך. הספר טקסטים גרפיים: כלים לטיפוח האוריינות בגיל הרך, שכתבה עם פרופ' חוה תובל, יצא לאור בהוצאת מופ"ת בשנת 2013. הספר יצא לאור באנגלית בהוצאת Sense ובספרדית – בהוצאת Paidos.
שרה זיו ד"ר שרה זיו, המכהנת כיום כראש הערוץ הבין-לאומי של מכון מופ"ת, היא ממייסדי המכון. בשנים 2007-1992 עמדה בראש האגף להכשרת עובדי הוראה במשרד החינוך בישראל. בעבר עבדה ד"ר זיו כמורה בבית ספר יסודי ובתיכון, וכיהנה כמרכזת מסלול יסודי במכללה להכשרת מורים.
תחומי המומחיות שלה כוללים הכשרת מורים, הכשרת מורי מורים, סטאז', תכנון וקידום מערכות בהכשרת מורים ומורי מורים.
סמדר בר-טל ד"ר סמדר בר-טל היא ראש המדור לסביבות הוראה ולמידה מקוונות במכון מופ"ת. חוקרת בנושאים של סביבות הוראה ולמידה מקוונת ושיח מקוון.
חברת סגל במכללת לוינסקי לחינוך. חברה במל"ד (המרכז ללמידה דיגיטלית). מלמדת קורסים בנושאי פדגוגיה דיגיטלית וסדנת סטאז' מקוונת. בעבר כיהנה כראש המסלול העל-יסודי במכללת לוינסקי לחינוך, והייתה מורה ומחנכת בחטיבת ביניים.
ראש ערוץ מפגשי עמיתים
מנהל מרכז התקשורת
מנהל צוות פיתוח במרכז התקשורת
נגה ניב נגה ניב היא חברת הסגל האקדמי של הערוץ הבין-לאומי במכון מופ"ת. במסגרת זו היא מרכזת את תחום המפגשים המקוונים (וובינרים) הבין-לאומיים והסיורים הלימודיים המתקיימים מדי שנה בישראל. לנגה תואר שני בגאוגרפיה מאוניברסיטת חיפה, ובעבר היא כיהנה כראש המחלקה לחינוך יסודי וכדקנית סטודנטים במכללת סמינר הקיבוצים בתל-אביב.
​​

על הכינוס

הכינוס יתמקד בסוגיות בהוראת העברית כשפה נוספת לאוכלוסיות מגוונות בארץ ובעולם ובאתגרים שהן מציבות למורים, למורי מורים, לחוקרים, לאנשי חינוך ולמעצבי מדיניות.

מזכירות הכינוס

מכון מופ"ת, ת"ד 48538 תל אביב, מיקוד 61484
טלפון: 972-3-6901488/438
פקס: 972-3-6988618
דוא"ל: ivrit2015@macam.ac.il

תאריכים חשובים

מפגשי הדרכה מונחית למשתתפי הכינוס:
מיום ראשון, י' באדר תשע"ה, 1 במארס 2015

לקבלת עדכונים

כל הזכויות שמורות למכון מופ"ת 2015